Arama da Amaç Nedir?

Arama çubuğuna tek bir anahtar kelime yazdığınızda Google’ın ne demek istediğinizi nasıl anladığını hiç merak ettiniz mi? Örneğin, “MacBook” için arama yaptığınızda, MacBook’ların tarihiyle ilgili makaleler veya bunların evde nasıl onarılacağını açıklayan kılavuzlar yerine büyük olasılıkla bu ürünü satan web sitelerinin bir listesini alırsınız.

Google çok yol kat etti. Anahtar kelime tabanlı bir sıralama yaklaşımı kullanıyordu. Şimdi, belirli anahtar kelimelerin ardındaki asıl soruyu çıkaran gelişmiş algoritmalar uygular; bu, arama amacının devreye girdiği yerdir. Bugün, “tek arama amacı = bir sayfa = bir anahtar kelime kümesi” kuralına göre sayfalar oluşturup optimize ederek, Google’ın içeriğinizi daha hızlı sıralamasına yardımcı olurken farklı arama amacı sorgularını da karşılayabilirsiniz.

Bu yazıda, arama amacının ne olduğunu, SEO için neden önemli olduğunu, anahtar kelimelerden arama amacının nasıl belirleneceğini ve amaç hedeflemenin temel faydalarının neler olduğunu açıklayacağız.

Ama önce, temelleri ele alalım.

Kullanıcı Niyeti nedir?

Kullanıcıların SERP’lerde en alakalı ve değerli sonuçları bulmasını sağlamak için arama motorları, insanların neden belirli bir arama yaptığını anlamak için makine öğrenimi modellerini kullanır. Yani Google önce kişinin arama motoruna yazdığı sorgunun arama amacını belirlemeye çalışır.

Adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcı amacı (arama/kitle/anahtar kelime amacı), insanların bir arama ifadesi girerken sahip oldukları hedefi tanımlamak için kullanılan terimdir. Amaçları, belirli bir konu hakkında bilgi almak veya bir soruna çözüm bulmak olabilir. Belki kullanıcı bir satın alma işlemini tamamlamak veya bir web sitesinde işlem yapmak istiyor. Ancak bazı kullanıcılar, bir şeye yatırım yapmadan önce ürün bilgilerini ve karşılaştırmaları incelemeyi tercih eder.

Google, bir arama sorgusuna en alakalı yanıtı SERP’in en üstüne koymak için elinden gelenin en iyisini yapar. Bu nedenle çoğu pazarlamacı, arama amacına uyum sağlamaya çalışır. Arama sonuçlarındaki sıralamaları iyileştirmenin neredeyse kesin bir yoludur.

SEO’da Kullanıcı Niyeti Neden Önemlidir?

İşte kısa cevap. Kullanıcı amacı, Google’ın öncelik listesinde üst sıralarda yer alır, bu nedenle SEO’da başarılı olmak isteyen pazarlamacıların da buna öncelik vermesi gerekir.

SEO artık birkaç trafik çeken anahtar kelime seçmek ve bunları mümkün olduğunca içeriğe serpmekle ilgili değil. Bugün SEO’nun odak noktası, bu anahtar kelimelere eklenen bilgilerdir. Ürettiğiniz içerik, kullanıcının arama amacı ile eşleşirse, Google’ın sıralama algoritması bunu tanıyacak ve SERP’lerdeki konumunuzu yükseltecektir. Anahtar kelimeler bu amacı belirlemeye yardımcı olur.

Bir çevrimiçi arama sorgusunun amacını anlayarak şunları yapabilirsiniz:

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayan arama sorgularına daha fazla odaklanarak ve aynı zamanda daha hedefli web sitesi trafiği getirerek anahtar kelime araştırma stratejinizi geliştirin.
Değerli insan odaklı içerik üretin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurumsal

© 2023 Tüm hakları saklıdır.