Web sitenize zarar vermeden alt alan adları

Diyelim ki bir web siteniz var ve çok büyük bir içeriği bir alt etki alanına koyarak ayırmak istiyorsunuz. Veya tanıtmanız gereken alt alan adlarına sahip bir web siteniz olabilir. Her iki durumda da, alt alan adı optimizasyonu zor olduğu için sitenizle SEO açısından ne yapacağınızı bilmelisiniz.

Sonraki paragraflarda, alt alan adlarının ne olduğunu, bunlara neden ihtiyaç duyabileceğinizi ve bunları bir aramada nasıl tanıtacağınızı açıklayacağız.

Alt alan nedir?

Alt alan adı, web sitenizin bir alt kümesidir ve web sitesi içeriğinizi organize etmeye veya farklı bölümlere ayırmaya hizmet eder.

Ancak etki alanıyla nasıl bir ilişkisi var?

Çok çok uzun zaman önce,  bugün bildiğimiz alan adları yoktu. Bunun yerine, ağdaki tüm dizinler kod numaralarıyla, yani IP adresleriyle işaretlendi. 1970’lerde Instagram – 52.45.71.129 veya Facebook – 69.171.234.21’e ulaşmak için kullanmanız gereken şey buydu.

Ancak 1983’te Paul Mockapetris, bugüne kadar hepimizin kullandığı DNS kavramını – Etki Alanı Adı Sistemini – icat etti.

DNS’nin ana fikri, ağaç benzeri hiyerarşik yapısında yatmaktadır: ana alandan alt alanlara.

Ana etki alanı, Üst Düzey Etki Alanı (TLD) olarak adlandırılır. Benzersiz web sitenizin adı, İkinci Düzey Etki Alanı (SLD) olacaktır. Bir alt alan adı da üçüncü düzey bir alan adıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurumsal

© 2023 Tüm hakları saklıdır.